Сорго багаторічне (трава Колумба) Введіть вашу поштову адресу для підписки на новини нашого сайту
10.10.2008

     (трава Колумба ) Sorghum almum  Parodi

    Сорго багаторічне (Sorghum almum Parodi) (рис.3.5), трава Колумба – багаторічна рослина належить до родини злакових. Високопродуктивна, посухостійка, світлолюбна, протиерозійна культура. 
    Використовується на зелений корм, силос, сіно, трав’яну муку в чистих і змішаних посівах.
    Зелена маса на початку викидання волоті має високий вміст поживних речовин: протеїну – 2,9-3,2%, БЕР – 10-15, клітковини – 8-15, золи – 1,2-2,8%. 
    В 100 кг зеленої маси в цей період міститься 20 кормових одиниць. Забезпеченість перетравним протеїном – 113 г на 1 кормову одиницю.
    Сорго відрізняється високою урожайністю зеленої маси і насіння. При проведенні першого укосу на початку формування волоті він забезпечує 30-35 т/га, в період цвітіння – 45-50 і плодоношення – 65-75 т/га надземної маси. Урожайність насіння становить 1,5-1,7 т/га.

    МОРФОБІОЛОГІЧНІ ОСОБЛИВОСТІ

     В умовах Полісся України формує кущ із 3-5 продуктивних  стебел заввишки  255-300 см. Основне стебло і всі бічні пагони зверху закінчуються  волоттю. Листки довго-ланцетні, 60-80 см завдовжки, 3-5 см завширшки. Кількість їх на рослини коливається від 18 до 26 шт. Листки основою обхвачують стебло наполовину. Суцвіття – волоть, довжиною 40-45 см. Насіння видовжене, коричнево-чорне.  Маса 1000 шт. – 8,5-9,0 г. 
    Коренева система добре розвинена і проникає в грунт на глибину 2,0-2,5 м. Під час посухи сорго здатне розвивати   вторинне коріння.
    Сорго багаторічне – теплолюбна культура. Насіння починає проростати  при температурі +8...+100С, оптимальна температура для розвитку – +18...+200С. Сходи не стійкі до весняних приморозків.
    За відношенням до грунту сорго маловибаглива культура. Високі врожаї зеленої маси та насіння можна отримати як на важких, так і на легких супіщаних ґрунтах.
    У перший рік життя рослини цвітуть і формують повноцінне насіння.
    В умовах Полісся України від сходів до кущіння в середньому проходить 25 діб, від кущіння до виходу в трубку – 15, до викидання суцвіть – 25, до цвітіння – 10 діб. Після цього через 30 діб настає воскова стиглість і ще через 15 – повне достигання насіння. При вирощуванні на зелений корм вегетаційний період триває  70-80 діб, на насіння – 110-120 діб.
    Важливою біологічною особливістю сорго є здатність його швидко відростати після скошування на зелений корм, завдяки чому можна отримати 2-3 укоси.
    Найцінніша зелена маса в період викидання волоті. Облистненість в цей період становить 50-60%, а в період плодоношення знижується до 30-35%.

    СОРТИ

     В Україні створено два сорти сорго багаторічного, які занесені до Державного реєстру сортів рослин і рекомендовано для вирощування 'Парана' в зонах Лісостепу і Полісся України і 'Надежда Востока' – в Степовій зоні.

    ТЕХНОЛОГІЯ ВИРОЩУВАННЯ

     Як багаторічник його можна розміщувати поза сівозміною. Доцільно багаторічні плантації закладати на схилах, де  протипоказані щорічні посіви. Кращі попередники – ранні зернові.
    Під зяблеву оранку потрібно вносити органічні (20 т/га) та фосфорно-калійні  добрива Р45К45 , перед сівбою весною – азотні N45. Сівбу доцільно проводити у вологий грунт. Перед сівбою верхній шар обов’язково потрібно ущільнити кільчасто-шпоровими котками
Сіяти сорго потрібно з ІІ декади квітня до І декади травня. Глибина заробки  насіння – 20-30 мм. На зелений корм, сіно сіють звичайним рядковим способом, на насіння – широкорядним на 45 чи 70 см. Норма висіву – 20-25 кг/га.
    У перший рік життя до змикання рядків сорго багаторічне потребує догляду. На посівах розпушують грунт і знищують бур’яни. Під час останнього міжрядного обробітку осінню вносять фосфорно-калійні добрива із розрахунку 60 кг/га діючої речовини.
    На другий і в наступні роки догляд за посівами незначний.  Рано навесні посіви боронують і потім розпушують міжряддя. В цей час підживлюють азотними добривами (N60).
    Збирання насінників проводять прямим комбайнуванням на високому зрізі або двохфазним методом у кінці воскової стиглості, до осипання насіння.
    Шкідниками сорго багаторічне не пошкоджується. У вологі роки відмічається на листках бура  іржа.


 
Назад

юридическая консультация