Козлятник східний Введіть вашу поштову адресу для підписки на новини нашого сайту
10.10.2008

    В результаті багаторічних інтродукційних досліджень ряд видів отримали широку популярність в якості нових кормових культур в країнах СНД і в Україні.
     Наукові дослідження та досвід багатьох господарств у різних грунтово-кліматичних умовах України свідчать про великі перспективи вирощування козлятника східного на кормові цілі. Серед бобових культур він відзначається інтенсивним накопиченням вегетативної маси в ранньовесняний період, внаслідок чого корм можна одержати на 10-15 діб раніше від конюшини і люцерни.
    Корми з козлятника добре поїдаються багатьма видами сільськогосподарських  тварин. Зелену масу використовують у свіжому вигляді, на сіно, сінаж, трав’яне борошно, а також для виготовлення силосу та білкових концентратів. Козлятник є добрим медоносом. Він представляє важливий інтерес  в біоекологізації землеробства.
     В зоні Полісся козлятник  забезпечує високу врожайність зеленої маси і насіння. Має високий коефіцієнт розмноження і завдяки цьому швидко впроваджується у виробництво. Урожайність  надземної маси змінюється від 40 до 90 т/га залежно від сортових особливостей, фази розвитку та умов вегетації. Козлятник дуже цінна культура для одержання високоякісного сіна (17-18 т/га). Насіннєва продуктивність його досягає 700-800 кг/га. Облистненість рослин у першому укосі становить 55-65%, отави – 68-70%.  
     Для козлятника характерним є висока продуктивність та поживна цінність корму. В зеленій масі міститься 18-24 кормових одиниць, у сіні  – 57-58 і силосі – 22 корм. од. Забезпеченість однієї кормової одиниці протеїном становить 125-216 г. 
     Як багаторічна культура протягом 10-15 років не потребує витрат на насіння, азотні добрива, паливно-мастильні матеріали для основного та передпосівного обробітку грунту тощо. Собівартість кормової одиниці  зеленої маси його в 3-4 рази нижча за однорічні культури. Потужна коренева система козлятнику перешкоджає змиванню з грунту на схилах, а стерня – видуванню під час пилових бур, вона сприяє затримці снігу і накопиченню вологи в зимово-весняний період.
     Козлятник не потребує азотних добрив, оскільки як бобова культура за допомогою бульбочкових бактерій зв’язує атмосферний азот. Він залишає в грунті значну кількість органічних речовин, покращує  аерацію, є найкращим попередником для інших культур.
    Козлятник східний  під сніговим покривом витримує морози до 40°С, а навесні та восени – зниження температури до мінус 2...3°С і нижче. Особливої уваги потребують якісна підготовка насіння до сівби з обов’язковим проведенням скарифікації та інокуляції специфічними штамами бульбочкових бактерій, передпосівна підготовка грунту  і захист посівів від шкідників і хвороб.

    МОРФОБІОЛОГІЧНІ ОСОБЛИВОСТІ

     Козлятник східний належить до родини бобових (Fabaceae), роду Галега (Galega L.) (рис.3.6.). Це багаторічна трав’яниста рослина з полікарпічним циклом розвитку, яка має прямостоячі або напіврозлогий кущ з різною кількістю стебел (10-18 шт.).
    Стебла куща прямостоячі, висотою 80-150 см, трубчасті, з неглибокими борозенками, на стеблі є 6-12 міжвузлів. У міжвузлях одного стебла розташовується 8-13 великих складних непарно-перистих листків довжиною 15-30 см. Листки складаються з 9-15 листочків яйцевидної форми в нижньому ярусі та продовгувато-яйцевидної – у верхній. Довжина листочка  4-6 см і ширина 2-5 см. Листки неопушені, ніжні, темно-зеленого кольору з округлими світло-зеленими прилистниками. Жилкування листків сітчасте. Черешки нижніх листків мають довжину 3-15 см, верхніх – 1-5 см. 
    Суцвіття – китиця. На генеративному стеблі формується 3-4 (інколи до 20) суцвіття. У кожній китиці на квітконіжках розміщується 20-70 квіток. Квітки бувають різного кольору – фіолетового, синьо-фіолетового, світло-рожевого і білого.
Плід – біб. Довжина бобів 2-4 см. Забарвлення плодів від бурого до темно-коричневого. В одному бобі формується 3-6 насінин. Насіння велике, ниркоподібне, довжиною 3-4 мм. Маса 1000 насінин – 5,4-8,5 г.
    Козлятник східний  цвіте і дає насіння з другого року життя. 
За типом кореневої системи козлятник належить до стрижнекореневих рослин, що формують кореневище.
Коренева система могутня, проникає у грунт на глибину 50-135 см. 
    Через 8-15 діб після сівби на поверхні грунту з’являються сім’ядолі.
На ранніх етапах розвитку надземні органи козлятнику ростуть швидше підземних, що свідчить про мезофільне походження і пристосованість його до помірно вологих місць.
    Молоді рослини в цей час характеризуються інтенсивним ростом бічних пагонів першого і другого порядків. Листок складається з двох, трьох, п’яти листочків. Рослини в цей період сягають висоти  25-30 см. До кінця вегетаційного періоду з підземних бруньок розвиваються 4-6 плагіотропних пагонів. На них закладаються під зиму бруньки відновлення. 
     Наприкінці першого року життя коренева система козлятнику східного складається з головного кореня, який заглиблюється до 50-60 см і кореневищ. 
    У другий і наступні роки життя рано весною, коли грунт прогрівається до +3...+5°С, козлятник східний починає відростати. Від відростання до початку бутонізації проходить  20-27 діб. На цей час стебла сягають висоти 80-120 см. Фаза бутонізації триває 10-12 діб. 
      Цвітіння на Поліссі України починається з другої декади травня і триває 20-25 діб.
Повне визрівання насіння у козлятнику східного наступає на початку другої декади липня. 
Козлятник східний проявляє високу пластичність щодо різних грунтово-кліматичних умов. Відзначається морозо-, зимо- і посухостійкістю. 
    Насіння починає проростати при температурі грунту +5…+6°С.  Сходи витримують невеликі приморози до мінус 3…4°С. При температурі +18…+20°С сходи з’являються найбільш дружно через 7-8 діб.
Рослини досить вибагливі до світла. 
    Кращими грунтами для козлятнику є супіщані та легкосуглинкові.  Реакція грунту має бути близькою до нейтральної.

    СОРТИ

     В Державний реєстр сортів рослин України занесено 3 сорти козлятника східного 'Донецький 90', 'Кавказький бранець', 'Салют', які рекомендовані для вирощування у різних зонах України.  

    ТЕХНОЛОГІЯ  ВИРОЩУВАННЯ

     Найкращими попередниками для козлятника є просапні, зайнятий пар, озимі, під які вносили високі дози добрив. Рекомендується під зяблеву оранку вносити високі норми органічних добрив 60-70 т/га, а також мінеральні добрива – по 90-120 кг/га фосфору і калію.
    Сівба рання по дбайливо підготовленій ріллі, з попереднім знищенням бур’янів, вирівнюванням і передпосівним прикочуванням. Перед сівбою необхідно підготувати насіння. Для зниження твердокам’яності його обробляють на скарифікаторах. Важливою умовою для козлятника є оброблення насіння специфічними бульбочковими бактеріями (ризоторфіном) перед сівбою.  Інокуляцію проводять в затінку перед сівбою.
    Оптимальний спосіб сівби на зелену масу і насіння широкорядний з міжряддям 45 чи 70 см.
    Норма висіву залежить від способу сівби на корм і насіння і становить від 10 до 20 кг/га. Глибина загортання насіння – 15-20 мм. Після сівби проводиться одне-два боронування. Коли позначаться рядки, проводять неглибоке міжрядне розпушування. Надалі обробіток залежить від появи бур’янів і утворення поверхневої кірки. Догляд за посівами в другий та наступні роки полягає у ранньовесняних підживленнях, боронуванні на початку  відростання та після скошування. На зелену масу і сіно козлятник збирають на початку цвітіння. Рослини зрізають на висоті 10-12 см. Для відростання і нагромадження пластичних речовин, що необхідні для збереження травостою в зимовий період, потрібен місяць від останнього скошування до закінчення осінньої вегетації. Стабільні високі врожаї козлятнику починаються з третього року життя. Достигання насіння в зоні Полісся відбувається через  95-105 діб після відростання. 
    Насінники збирають роздільним способом, коли побуріють плоди. Після підсихання рекомендується подвійний обмолот валків. Насіння очищають від вороху і підсушують до вологості 9-10 %. 
    Схожість насіння зберігається протягом 5-6 років. З метою багаторічного збереження травостоїв необхідно 1 раз на 2-3 роки залишати поле для достигання насіння. 


 
Назад

юридическая консультация