Свербіга східна Введіть вашу поштову адресу для підписки на новини нашого сайту
10.10.2008

    Свербига східна (горлюна) (Bunias orientalis L.) – багаторічна трав'яниста рослина із родини капустяних. На одному місці зростає 10-15 років, інтенсивно використовується 6-8 років. 
    У природі існують дворічні і навіть однорічні форми.  Має перспективи для використання на зелений корм, силос, сіно, трав’яну муку і як медоносна культура. Багаторічні плантації навесні до початку стеблування можна використовувати для випасання. 
Висока продуктивність свербиги досягається другого року життя.  Урожайність зеленої маси у фазі стеблування становить 25-30 т/га, бутонізації – 35-40, цвітіння – 45-50, на початку плодоношення – до 70 т/га. При скошуванні рослин у фазі бутонізації  через 30-35 діб формує  другий укіс отави. В окремі роки при ранніх строках першого укосу  (до бутонізації) може формувати  насіння з другого укосу.
Облистненість від початку кормового використання до його завершення знижується від 60-65% до 35-40%.
    Корм із свербиги  відрізняється високою поживною цінністю, особливо вмістом протеїну (від 25 до 40% на абсолютно суху речовину залежно від фази розвитку рослин). 
    В 100 кг зеленої маси в період кормового використання  мітиться 18-20 кормових одиниць. На одну кормову одиницю приходиться 180-220 г перетравного протеїну. Зелена маса відрізняється підвищеним вмістом незамінних амінокислот (особливо лізіну), цукрів, аскорбінової кислоти, каротину. В насінні свербиги міститься до 20-25% ліпідів. Зелена маса добре поїдається великою рогатою худобою і свинями. Представляє велику цінність для виготовлення  вітамінно-білкового концентрату для  годівлі птиці.

    МОРФОБІОЛОГІЧНІ ОСОБЛИВОСТІ

     В умовах Полісся України рослини сягають висоти від 130 до 200 см залежно від умов вегетації. Стебло неправильне округло-ребристе, опушене, у верхній частині гіллясте.  Листки великі, зубчасті, сизо-зелені. Суцвіття – китиця, яка складається із 27-53 дрібних, пахучих квіточок жовтого кольору. 
    Плід – 1-3 насінний яйцевидно-еліптичний  стручок. Поверхня його зморшкувата, солом’яно-жовта. Довжина плодиків – 3-6 мм, ширина – 2,5- 3,5 мм.  Маса 1000 насінин – 26-28 г.
    Корінь стрижневий, проникає в грунт на глибину  160-180 см. 
    За ритмом фенологічного розвитку свербига східна відноситься до довголітньо вегетуючих літньо-зелених рослин із зимовим спокоєм. При  підзимніх посівах сходи з'являються рано весною, перший справжній листок – наприкінці квітня-початку травня. У перший рік життя рослини формують тільки розетку з ланцетовидних  листків довжиною до 40-50 см. 
    Сходи тіньовиносливі,  ростуть у густих травостоях, під покривом інших рослин. На другий і наступні роки життя поновлення вегетації розпочинається наприкінці березня-початку квітня. 
    Рослина посухо-, зимо-, холодостійка, світлолюбна, росте у висоту до початку утворення насіння. Найбільший середньодобовий приріст у висоту (4-5 см) відзначається в період від початку бутонізації  до фазу масового цвітіння.
     Цвітіння продовжується біля місяця (від третьої декади травня  до кінця червня). Насіння дозріває у серпні.
Свербига східна невибаглива до грунтів, але на родючих  забезпечує  високу продуктивність. Витримує короткочасне  затоплення. Чутлива на внесення добрив. 

    СОРТИ

     В Державний реєстр сортів рослин України занесено два сорти  свербиги східної 'Золотника' та 'Павлівська'.

    ТЕХНОЛОГІЯ ВИРОЩУВАННЯ

     Після збирання попередників, до  яких вона не вибаглива, проводиться одне-два лущення і оранка на глибину 20-22 см. 
    Оптимальний строк сівби підзимній – у другій половині жовтня. Кращий спосіб посіву  широкорядний  на 45 чи 70 см. Перед сівбою і після неї ґрунт необхідно ущільнювати.  
    Норма висіву на кормові цілі  становить 35-40 кг/га, на насіння – 20-25 кг/га,  глибина заробки насіння – 15-20 мм.
    Догляд за посівами у перший рік життя полягає в двох-трьох міжрядних обробітках. Врожайність зеленої маси в перший рік життя становить  20-24 т/га. 
    З другого і наступного років життя на плантаціях проводиться ранньовесняне боронування важкими боронами і одне-два розпушування міжрядь на глибину 6-8 та 8-10 см. Гарний ефект забезпечує  підживлення повними мінеральними добривами  у дозі N45P45K45. 
    При утворенні розетки у кінці квітня на початку травня рослини свербиги змикаються у рядках  і практично пригнічують  бур'яни. Збирання на кормові цілі проводиться з фази стеблування до початку плодоношення. 
    Насінники свербиги збирають прямим комбайнуванням або двохфазним способом на високому зрізі в період воскової стиглості.
    Шкідниками і хворобами рослини практично не пошкоджуються

 

 
Назад

юридическая консультация